Rakytník

Na ploše dvou hektarů pěstujeme v Ostré rozložitý keř (nebo chcete-li malý stromek) Rakytník řešetlákový. Dosahuje výšky až 6 metrů a kvete nenápadným žlutým květem v jarních měsících. Odolná rostlina původem ze severní oblasti Asie a Evropy snáší i písčitou půdu, velké sucho, silné větry i zasolení. Na podzim se množí semeny nebo kořenovými odnožemi a v létě řízkováním. Pro vysoký výnos plodů je zapotřebí samčí i samičí rostlina (minimální poměr jeden samec na šest samic). Z rakytníku sbíráme plod s vysokým obsahem vitamínu C. Nezralé plody léčí průjem, úplavici a používají se při silném krvácení. Stonky, listí a kořeny poskytují žluté barvivo. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá při plicních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné, je schopný tlumit bolest a rakytníkové masti regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách. Z rakytníku najdete v našem sortimentu: džem, pyré a sirup s rakytníkem. Připravujeme komplexní řadu kosmetiky.

 

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

(Hippophae Rhamnoides L.)

Rakytník pěstujeme v našich zahradách na ploše o výměře cca 2 ha. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště, půdní podmínky středně těžké, hlinité, propustné půdy. Rakytník má zvlášť samčí a samičí rostliny. Na 1 samčí rostlinu se vysazuje 4–5 samičích rostlin.

 

 

Naše odrůdová skladba:

Samčí rostliny máme Pollmix, samičí převážně Leikora a několik desítek rostlin od odrůdy Hergo, Dar Katuni a Masličnaja. Rakytník pěstujeme ve sponu 3×2 m, třímetrové meziřadí je zatravněno a udržuje se buď mulčováním nebo spásáním ovcemi. Udržovací řez se provádí pouze ve formě odstranění suchých nebo poškozených větví. Rakytník většinou sklízíme v druhé polovině září. Při sklizni se ostříhají celé větve s plody a následně se zmrazí na -18 °C po dobu 24 hodin. Po vyjmutí z mrazícího zařízení se plody oklepou a následně zpracují. Z keře je možné ořezat maximálně 30% plodných větví. I tak další plnohodnotná sklizeň nastane po dvou letech. Z jednoho keře je možné sklidit 10–15 kg plodů.

 

Rakytník je jedním z nejvyhledávanějších druhů léčivého ovoce. Plody obsahují jedinečný koktejl látek, které mají výborné posilující účinky na lidský organismus. U nás v Evropě ho využíváme poměrně krátce, stačí se však přesunout na východ, do Číny, Mongolska nebo Ruska, a zjistíme, že jeho pozitivní vliv na zdraví lidé oceňovali již celá staletí. Na Sibiři je označován jako všelék a využíván téměř pro všechna onemocnění.

 

CO JE VLASTNĚ RAKYTNÍK ZAČ?

Rakytník je odolný, nepravidelně rozložitý keř nebo menší strom dosahující výšky až šesti metrů, u nás zpravidla kolem tří metrů. Původně se používal ke zpevnění břehů řek a vysazoval se na místa, kde jiné rostliny neobstály. Má trnité větvičky, které nesou úzké, modrozeleně stříbřité listy. Na podzim se obalují jasně oranžovými bobulemi, které setrvávají až do zimy. Rostlina je původní v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii.

 

JAK A ČÍM NÁM PROSPÍVÁ?

Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitamínů. Údajně obsahují až 10 krát více vitamínu C než pomeranče a mnoho dalších léčivých látek jako jsou například aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Jako dostačující denní dávka vitamínu C se uvádí pouze 1 plod.

Plody výrazně podporují imunitní systém, očišťují organismus od toxických zplodin a vykazují také protinádorové účinky. Díky přítomnosti vitamínu P, který zabraňuje rozkladu vitamínu C a zvyšuje jeho působení, jsou plody rakytníku schopné dobře uchovávat vitamín C i při sušení a tepelném zpracování. Oranžové zbarvení plodů je podmíněno obsahem karotenoidů – vitamínů skupiny A. I když jsou plody dost kyselé, dají se jíst syrové a tělo si na jejich chuť brzy rádo zvykne. Výborné jsou rozmixované spolu s dalším sladším ovocem.