Rajčata

V našich zahradách najdete rozsáhlou „sbírku“ odrůd rajčat.

 

„Máme zasázených 126 odrůd,“ popisuje na úvod exkurze náš vedoucí zahrad Luboš Čepička. „Dnes najdeme pravděpodobně největší sbírku rajčat u nás. Každoročně pěstujeme více než stovku odrůd rajčat, převážně tyčkových forem, ale i několik odrůd keříčkových,“ doplňuje. Pěstují se zde odrůdy s velkými masitými plody určenými na výrobu kečupů a protlaků, s klasickými plody určenými pro přímou konzumaci nebo pro výrobu salátů a dále s plody drobnějšími rostoucí v hroznovitých plodenstvích.

Ty se používají jako koktejlová nebo na sušení. „Naše unikátní sbírka zahrnuje rajčata s různě barevnými plody, nejen tedy tradiční červená, ale i růžová, žlutá, černá, krémově bílá a zelená. Zajímavostí je i nešlechtěný divoký typ rajčete s velmi malými plody, předchůdce dnešních kulturních odrůd,“ říká Luboš Čepička. Najdeme zde i odrůdu velmi odolnou proti chorobám rajčat, která nepotřebuje žádné ošetření.

„Samozřejmě takové ideální rajče by si přál každý, ale tato odolnost je na úkor chuťových vlastností plodů,“ dodává na závěr Luboš.

 

HISTORIE PĚSTOVÁNÍ RAJČAT

Historie pěstování rajčat je na evropském kontinentu relativně krátká, rajčata se do Evropy dostala společně s bramborami až po objevení Ameriky. Tehdy pokolumbovské výpravy dovezly zpět do Evropy semena a sazenice. Zpočátku se rajčata pěstovala v Itálii a Portugalsku a to paradoxně pro okrasu, teprve později se začala používat jako plodová zelenina. Oblibu získala rajčata především pro svoji výraznou chuť, krásnou barvu a velmi snadný způsob pěstování.

Důležitý je obsah vitamínu C, e a A, velké množství vlákniny i dalších zdraví prospěšných látek (například draslík, železo nebo karoten).

 

Rajčata podporují krvetvorbu, prospívají kůži, vlasům i nehtům. Chrání také srdce a posilují imunitu, mají i antibakteriální účinky. Obsahují velké množství antioxidantů, které chrání před působením volných radikálů. Rostlina rajčete (Lycopersicon esculentum) je jednoletá a velmi silně plodící, pokud ji nezaštipujeme, překoná výškou i dva metry. Potřebuje velmi světlé a teplé stanoviště, dostatek místa kolem sebe a pravidelnou zálivku i přihnojení.

 

Více o pěstování rajčat a jejich odrůdách najdete například na www.rajcata.com.