ZDRAVÍ NÁM ZACHOVÁ: TŘAPATKA NACHOVÁ

Třapatka, často také nazývána svým latisnkým jménem Echinacea je známá pro své blahodárné účinky již po stovky let. Její kořen obsahuje řadu aktivních látek, mezi nimi i tzv. echinakosid, který je jakýmsi přírodním antibiotikem. Díky svým účinným látkám má třapatka schopnost nejen zvýšit obranyschopnost, ale také zničit celou řadu bakterií, virů a plísní.

 

PŮVOD A CHARAKTERISTIKA

Třapatka nachová (Echinacea purpurea (L.) Moench) náleží do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a pochází ze severní Ameriky. Je to vytrvalá, až 1m vysoká bylina s přímou, drsně chlupatou lodyhou. Listy řapíkaté, drsně chlupaté, na okraji pilovité, vejčité. Květy uspořádány do úboru, jazykovité květy nachové barvy, trubkovité hnědé. Z květů vyčnívají pichlavé plevky, od kterých je odvozen název rostliny (echinátus znamená ježatý).

 

ČERVENÁ SLUNEČNICE

Echinacea má dlouhou tradici využití. Původně ji používali Indiáni, kteří odvary z jejího kořene přikládali na různé rány, při bodnutí hmyzem a také při uštknutí hady. Odvar využívali také při bolestech zubů. Třapatku považovali za posvátnou rostlinu a používali ji jako lék pro většinu obtíží. Rostlina si vysloužila řadu místních jmen, například ‚červená slunečnice‘. Německý lékař Dr. Meyer, který se věnoval zkoumání účinků třapatky, ji v roce 1870 použil do patentovaného čističe krve proti hadímu uštknutí a zasloužil se velkou mírou o její propagaci. V současné době patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny.

 

PĚSTOVÁNÍ

Třapatka je nenáročnou rostlinou, které vyhovuje chudší, dobře propustná, kamenitá, mírně kyselá půda. Dařit se jí bude na slunném stanovišti. Množit ji lze semeny, dělením trsů a také kořenovými řízky. Pěstuje se v několika odrůdách, které se liší barvou květů (od purpurové až po bílou).

 

PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM

Využívá se kořen, květ, lodyha a list, v největší míře kořen. Ten obsahuje nejvíce aktivních látek. Získává se na podzim, po utvoření semen, z 3-4 letých rostlin. Obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, třísloviny a jiné účinné látky. Je prokázáno, že zvyšuje odolnosti proti infekcím, zejména proti chřipce. Účinek echinacey je poměrně krátkodobý, proto je dobré ji dávkovat několikrát denně. Pomáhá také při chronických zánětech kloubů a močových cest, čistí krev a mízní systém. Zevně ji lze využít také na kožní exémy a lupenku, bércové vředy a proleženiny.