ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ Agrimonia eupatoria L.

Tuto bylinku, někdy lidově zvanou útrobník, konopěněc nebo eupatoria, lidé používají  k léčení od dob antiky přes starověk až do naší doby. Pro své svíravé účinky a velký obsah léčivých látek stale patří mezi nejvýznamnější léčivé byliny. Říká se, že jeho druhový latinský název eupatoria je odvozen od jména krále Eupatóra, kterému byl podán jako protijed a zachránil mu tak život. Německy se nazývá Königskraut- královská bylina, což naznačuje, jak nezastupitelnou úlohu má mezi ostatními léčivými rostlinami.  

 

CHARAKTERISTIKA

Vytrvalá rostlina z čeledi růžovitých (Rosaceae), dorůstající výšky kolem 1m. Má dřevnatějící oddenek a přímou, jednoduchou či rozvětvenou lodyhu. Listy jsou lichozpeřené, na líci zelené a na rubu šedoplstnaté. Květenství tvoří hrozen s mnoha drobnými žlutými kvítky, jež kvetou od července do září. Plodem je češule s háčky.

 

ROZŠÍŘENÍ A PĚSTOVÁNÍ

Areál výskytu sahá od ostrovů Makaronésie přes severní Afriku, Evropu až na západní Sibiř. Zavlečen byl i do Severní Ameriky, jižní Afriky a na Nový Zéland. Vysévá se ze semen na jaře i na podzim. Je nenáročný, dobře snáší stín a sucho. Sbírá se hlavně kvetoucí nať od června do září.

 

BYLINKA S DLOUHOU TRADICÍ

Řepík lékařský je prastarou, dobře známou léčivou rostlinou, využívanou již za časů antického Řecka. Obsahuje řadu účinných látek jako jsou například třísloviny, hořčiny, silice, flavonová barviva či fytocidní látky. V malém množství také kyselinu křemičitou, vitamín C, železo, cholin a jiné látky. Řepík je známý zejména pro svůj stahující účinek, kterého se v historii hojně využívalo na zástavu krvácení na bojištích. V 15. století byl důležitou složkou přípravku zvaného „arkebuzová voda“, která se používala na střelné rány.

 

ŠIROKÉ VYUŽITÍ

VNITŘNÍ

Řepík má velké účinky při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Jeho protizánětlivé účinky můžeme využít také při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest. Poodporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev. Užívá se také při onemocnění jater, ledvin i močových cest.

ZEVNÍ

Zevně se používá k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže, drobných poraněních a hemoroidech. Má široké využití také v kosmetice, ošetřuje nečistou a mastnou pleť, dezinfikuje a hojí. Pomáhá léčit žlučníkové potíže, používá se jako kloktadlo při bolestech v krku a přidává se i do relaxačních koupelí. Dříve se používal i jako barvířská rostlina.