MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ Calendula officinalis L.

ČELEĎ:  Asteraceae –  hvězdnicovité

 

CHARAKTERISTIKA: Měsíček je jednoletá bylina, dorůstající do výšky 60 cm, s jemně chloupkatými oválnými listy a jasně oranžovými květy. Pochází z jižní Evropy a Egypta, dobře se však aklimatizoval v mnoha oblastech s mírným podnebím po celém světě. Má přímou, obvykle větvenou lodyhu, listy střídavé, chlupaté, kopinaté až úzce obvejčité. Květní úbory jednotlivě na konci větví, četné jazykovité květy, terčové květy trubkovité, u některých zahradních odrůd přeměněné v květy jazykovité, barva nejčastěji oranžová. Kvete v VI až IX.

 

PĚSTOVÁNÍ: Vyséváme v lednu až dubnu do řádků 30-40 cm, asi 1-2 cm hluboko. Během vegetace se provádějí dvě okopávky. Sklizeň provádíme v červenci až srpnu. Ručně sbíráme rozkvetlé kvetoucí úbory, které sušíme na roštech. Sušená droga je silně hydroskopická, proto ji balíme do polyethylenových pytlů.

 

OBSAHOVÉ LÁTKY: Květy obsahují cenné léčivé látky, mezi něž patří éterické oleje, hořčina calanden, organická barviva, kyselina salicylová, tuky, vosky, saponiny, pryskyřice, flavonoidy, slizy, organické kyseliny, vitamin C a další látky.

 

VYUŽITÍ: Je starobylou léčivou bylinou, používá se také v kosmetice. Často se také uplatňoval při kožních onemocněních, menstruačních potížích, křečových žilách nebo zánětu spojivek. Olej se používá při léčbě široké škály kožních onemocnění (popraskaná pokožka, opruzeniny, oděrky). V kultuře je tento druh velmi nenáročný, s oblibou se proto pěstuje i jako dekorativní letnička. Objevuje se i v některých zajímavých formách a kultivarech.