Objevujeme svět rostlin: Kustovnice čínská / Goji

Kustovnice čínská / Goji 

Lycium chinense Mill.

Čeleď: Lilkovité (Solanaceae)

Charakteristika: Opadavý šlahounovitý keř s obloukovitými větvemi, dorůstající výšky až 2, 5 m; s kopinatými, krátce řapíkatými listy. Kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, jasně oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách. Objevují se druhým až třetím rokem po výsadbě.

Původ a rozšíření: Jihovýchodní Evropa a Asie

Pěstování: Nenáročná dřevina, vyhovuje jí jílovitopísčitá, dobře propustná půda, ale snáší dobře téměř jakoukoli půdu. Dařit se jí bude na slunném stanovišti. Je mrazuvzdorná. Množení semeny (lze i přímo ze zakoupených sušenýh plodů) nebo řízkováním – letním, podzimním i zimním z tvrdého letošního dřeva.

Využití: V tradiční čínské medicíně je kustovnice využívána již celá staletí. Plody zvané „goji“ se konzumují buď samotné nebo se přidávají do různých pokrmů, lze je také sušit. Chutí se podobají šípku nebo brusince. Využívají se též listy a mladé výhonky, které se jí buď syrové nebo se vaří – upravují se například jako špenát nebo se přidávají do rýže. Na lidský organismus má kustovnice celou řadu léčivých účinků. Plody obsahují řadu vitamínů (B1, B2, B6, C a E), karotenoidy, betain a také minerální látky jako je fosfor, vápník nebo železo, stopové prvky, například zinek, měď a selen. Posilují ledviny a játra, regulují hladinu tuku i cukru v krvi, zlepšují zrak a zpomalují proces stárnutí. Příznivě ovlivňují svaly, šlachy a nehty a zamezují bolestem kloubů. Jsou take účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti.

Zajímavost: V Číně je kustovnice považována za bylinu dlouhověkosti a údajně také působí jako afrodisiakum.