Esenciální oleje: Bazalka

bazalka pravá

Bazalka francouzská

Ocimum basilicum

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Všeobecný popis: jednoletá bylina s tmavě zelenými, vejčitými listy se vzpřímeným stonkem dorůstající do výšky až 60 cm. Má malé bílo-růžové květy. Celá rostlina má silnou aromatickou vůni.

Původ: pochází z tropické Asie a Afriky, ale hojně se také pěstuje v Evropě, v oblasti Středomoří, Tichomoří a severní a jižní Americe. Olej z pravé sladké bazalky se rovněž produkuje ve Francii, Itálii, Egyptě, Bulharsku, Maďarsku a USA.

Ostatní odrůdy: po celém světě existuje mnoho druhů bazalky, které se používají jak pro kulinářské tak léčebné účely. Jsou to např. O. minimum, O. sanctum (obě pocházející z Indie), O. kilimanjaricum z východní Afriky (roste rovněž v Indii) a O. viride ze západní Afriky. Nicméně, existují dva hlavní chemotypy, které se nejčastěji používají pro extrakci esenciálního oleje: tzv. francouzská bazalka a exotická bazalka.

Tradiční medicína: používá se při léčbě respiračních problémů, jako jsou bronchitida, kašel, nachlazení, astma a chřipka. Rovněž se používá jako protijed při bodnutí jedovatým hmyzem nebo při hadím uštknutí. Zlepšuje také krevní oběh a napomáhá trávení. V Číně se používá na žaludeční a ledvinová onemocnění. Je považována za chladivou bylinu a je proto také využívána při léčbě revmatismu a kožního podráždění. Jedná se rovněž o bylinu populární v kulinářství, a to zejména v Itálii a Francii.

Účinky: antidepresivní, antiseptický, antispazmodický, proti nadýmání, napomáhá trávení, usnadňuje odkašlávání, protihorečný, povzbuzující.

Extrakce: esenciální olej se získává parní destilací z kvetoucí byliny.

Charakteristika: olej z ‚pravé‘ sladké bazalky je bezbarvá nebo světle žlutá tekutina s lehkou, svěží sladkou vůní. Dobře se mísí s bergamotem, limetou, citronelou, geraniem a yzopem.

Základní složky: linalol (40-50%), methyl chavicol (23,8%) a v malém množství eugenol, limonen, citronellol a mnoho dalších.

Bezpečnostní data: relativně netoxický, nedráždivý. U citlivých osob však může způsobit podráždění. Nepoužívejte v době těhotenství.

Použití v aromaterapii

Pokožka: bodnutí hmyzem (komáři, vosy), repelent

Pohybové ústrojí (svaly a klouby): dna, bolesti svalů, revmatismus

Dýchací ústrojí: bronchitida, kašel, bolesti ucha, zánět dutin

Trávicí ústrojí: dyspepsie, nadýmání, nevolnost

Genitourinární systém: křeče

Imunitní systém: nachlazení, horečka, chřipka, infekční onemocnění

Nervový systém: úzkost, deprese, únava, nespavost, migréna, nervové napětí

Ostatní použití

olej se používá do mýdel, kosmetiky a parfémů. Široké uplatnění nachází také v potravinářství

 

Bazalka exotická

Ocimum basilicum

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Všeobecný popis: botanicky klasifikována jako identická s bazalkou francouzskou, je to ale větší rostlina s výraznější vůní a obsahující jiné základní složky.

Původ: produkuje se hlavně na Komorských ostrovech, ale je také zpracovávána na Madagaskaru.

Ostatní odrůdy: bazalka exotická je výrazně odlišný chemotyp od bazalky francouzské a jedná se pravděpodobně o samostatný poddruh (možná O. canum), i když to nebylo přesně specifikováno. Esenciální oleje jsou rovněž vyráběny v Maroku, Egyptě, Jižní Africe, Brazílii a Indonésii, a to z různých chemotypů bazalky východoindické nebo keřovité bazalky (O. gratissimum), která obsahuje vysoký podíl buď thymolu nebo eugenolu. Ocimum canum pocházející z východní Afriky a nacházející se v Indii a Jižní Americe, se také používá k extrakci olejů bohatých na methyl cinnamát nebo kafr, které jsou produkovány v západní a východní Africe, Indii, Karibiku a Indonésii.

Tradiční medicína: používá se při léčbě respiračních problémů, jako jsou bronchitida, kašel, nachlazení, astma a chřipka. Rovněž se používá jako protijed při bodnutí jedovatým hmyzem nebo při hadím uštknutí. Zlepšuje krevní oběh a napomáhá trávení. V Číně se používá na žaludeční a ledvinová onemocnění. Je považována za chladivou bylinu a je proto také využívána při léčbě revmatismu a kožního podráždění. Jedná se rovněž o bylinu populární v kulinářství, a to zejména v Itálii a Francii.

Účinky: antidepresivní, antiseptický, antispazmodický, proti nadýmání, napomáhá trávení, usnadňuje odkašlávání, protihorečný, povzbuzující

Extrakce: esenciální olej se získává parní destilací z listů a kvetoucí natě

Charakteristika: olej z bazalky exotické je žlutý až světle zelený a má sladkou kořeněnou vůni s nádechem kafru. Jeho vůně je nesrovnatelná s olejem z pravé sladké bazalky

Základní složky: převážně methyl chavicol (70 – 88 %), v malém množství linalol, cineol, kafr, eugenol, limonen a citronellol

Bezpečnostní data: methyl chavicol je mírně toxický a může způsobit kožní podráždění: obsah methyl chavicolu v komorské bazalce je dostatečným důvodem k jejímu vyřazení z terapeutického použití. Bazalka by neměla být používána v době těhotenství.

Použití v aromaterapii

Žádné – nepoužívá se.

Ostatní použití

olej se používá do kvalitních parfémů, mýdel a dentálních produktů. Velmi často se používá v potravinářství, zejména pak do masných výrobků.