BAZALKA PRAVÁ OCIMUM BASILICUM L.

 

CHARAKTERISTIKA

Jednoletá bylina, 20 až 40 cm vysoká s bohatě větvenou, čtyřhrannou lodyhou. Má vstřícné, dlouze řapíkaté, vejčité listy a bílé květy uspořádány do lichopřeslenů. Vyšlechtěny byly i kultivary s růžovými či červenými květy a kadeřavými, zelenými až červenými listy. Kvete v období od června do září.

 

PŮVOD  A HISTORIE

Bazalka pochází z Indie, je pěstována již od starověku, do střední Evropy se dostala v 16. století, u nás vzácně i zplaňuje. Je s ní spjata celá řada pověr a tradic. Větvičky bazalky byly nalezeny v egyptských pyramidách, v Řecku přinášely ženy její výhonky do kostela na svátek svatého Basilea. V muslimských a hinduistických zemích jsou sazenice vysazovány na hroby. Byly jí přisuzovány také afrodiziakální účinky.

 

PĚSTOVÁNÍ

Bazalce vyhovují teplá, slunná a chráněná stanoviště. Daří se jí v kyprých a na živiny bohatých půdách. Semena se vysévají v březnu do pařeniště, na záhony se přesazuje v květnu, zpravidla po dvou rostlinách ve vzdálenosti asi 25 cm od sebe. Množí se semeny či řízkováním nekvetoucích postranních výhonů. Využívá se nať, která se sbírá v době květu, zpravidla se seřezává asi 10 cm nad zemí, část listů se ponechá na rostlině. Sklízet se tak může i vícekrát do roka. Suší se ve stínu nebo uměle za teplot do 40 °C.

 

POUŽITÍ

Zvyšuje žaludeční činnost, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání, usnadňuje odhleňování a má také protizánětlivé a mírně antibiotické účinky. Díky jejím zklidňujícím účinkům bývá její použití vhodné i při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti a úzkostech. Bazalka také podporuje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v ústní dutině. Zpravidla se podává ve formě nálevu, je však také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí. Čerstvé či sušené listy bazalky se užívají k přípravě salátů a jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, do polévek a omáček. Silice získané z bazalky se také užívají při výrobě parfémů.

 

OBSAHOVÉ LÁTKY

Bazalka obsahuje zejména silice s hlavní složkou estragolem a linalolem a dále třísloviny, glykosidy, flavonoidy, éterické oleje, taniny, kafr a jiné látky.

 

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI

Bazalka je mnohdy označována za „královnu bylin“, jelikož její jméno je odvozeno z řeckého slova basileus neboli král. V Indii má mimořádný význam bazalka posvátná nebo také tulsi (Ocimum sanctum L.), která je zde nejsvatější bylinou hinduismu, pěstovanou již po tři tisíce let.