Esenciální oleje: Pimentovník ostrý

Pimentovník ostrý

Pimenta racemosa

Čeleď: Myrtaceae – myrtovité 

Všeobecný popis: divoce rostoucí stálezelený strom, dorůstající do výšky až 8 metrů, s velkými zelenými listy a aromatickými plody.

Původ: pochází ze Západní Indie, zejména z Dominiky, kde se olej produkuje.

Ostatní odrůdy: existuje několik dalších odrůd, například vavřín s anýzovou vůní nebo s citronovou vůní, jejichž oleje mají úplně jiné chemické složení. Nelze jej zaměňovat za bobkový list nebo za ‚bayberry‘ (Myrcia cerifera).

Tradiční využití: západoindický vavřín se často pěstuje společně s novým kořením (pimentovník lékařský) nebo se sladkou paprikou, poté se plody usuší a rozdrtí a použijí na přípravu domácího koření. Vavřín (tzv. ‚bay rum tree‘) také poskytuje základní složku pro výrobu známého vlasového tonika, které je vyrobeno z listů tím, že se destilují v rumu.

Účinky: analgetický, antirevmatický, antiseptický, adstringentní, usnadňuje vykašlávání, povzbuzující.

Extrakce: esenciální olej se získává vodní nebo parní destilací z listů. V malém množství je také produkován oleoresin.

Charakteristika: tmavě žlutá tekutina se sladkou kořeněnou vůní. Dobře se mísí s levandulí, lavandinem, rozmarýnem, geraniem, ylang ylang a citrusovými oleji.

Základní složky: eugenol ( až 56 %), myrcene, chavicol a v malém množství methynl eugenol, linalol, limonen a mnoho dalších.

Bezpečnostní data: vzhledem k vysokému obsahu eugenolu může být toxický; rovněž dráždí sliznice – používejte jen střídmě.

Použití v aromaterapii

Pokožka: vlasová pokožka, prostředek na lupy a mastné vlasy, podporuje růst vlasů.

Pohybové ústrojí (svaly a klouby): bolesti svalů, neuralgie, špatný krevní oběh, revmatismus, výron kotníku.

Imunitní systém: nachlazení, chřipka, infekční onemocnění.

Ostatní použití

Ve velké míře se používá ve voňavkářství, do mýdel, čisticích prostředků, parfémů, vod po holení a vlasových lotionů. Velmi často se také používá v potravinářství, zejména do ochucovadel, a také do alkoholických a nealkoholických nápojů.