SVATOJÁNSKÁ BYLINA: TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Rozkvétá v lukách i na stráni, před zimním smutkem nás ochrání – ne nadarmo se o třezalce píše jako o bylince, která zahání pochmurnou náladu, často se totiž uplatňuje při problémech se spánkem a při depresích. Tradičně se také používá ve formě tzv. Janova oleje, který podporuje hojení. Její název pochází ze staroslověnského trjezati, tedy rozdrásat, rozpíchat, což se vztahuje k listům byliny, které díky přítomnosti tečkovitých siličných nádržek vypadají jako propíchané.

 

Botanické zařazení

TŘEZALKA TEČKOVANÁ –  HYPERICUM PERFORATUM L. náleží do čeledi třezalkovitých (Hypericaceae) a je rozšířena na stráních a pastvinách po celé Evropě, Severní Americe a části Asie. Jedná se o vytrvalou bylinu dorůstající výšky až 1 m, s vystoupavou, obvykle nevětvenou lodyhou, většinou s vyniklými podélnými lištami. Listy má přisedlé, vejčité či kopinaté, s tečkovitými siličnými žlázkami. Kvete v květnu až září zlatožlutými, při vrcholku tečkovanými, květy.

 

Z historie

Třezalka byla odpradávna považována za zázračnou a léčivou rostlinu. V antice a ve středověku se využívala při léčení popálenin a ran, při průjmech, bolestech břicha, otravách a psychických potížích. V průběhu minulých století upadla částečně v zapomnění. Ve třicátých letech dvacátého století sice lidé uměli izolovat hlavní látku hypericin, ale uplynulo ještě několik desetiletí, než se rostlina začala zkoumat z lékařského a farmakologického hlediska. Extrakty třezalky se začaly ve větší míře využívat až v 90. letech minulého století.

 

Třezalka na zahrádce

Přirozeně roste na slunných stráních, sušších loukách, pastvinách, okrajích lesů a mezích. Výsev semen provádíme na jaře po jarních mrazících. Vyhovuje jí slunné, ale i mírně přistíněné stanoviště a propustná půda. Množí se v létě řízky, které snadno zakořeňují pod sklem. Na záhon rostlinu vysazujeme na jaře nebo na podzim.

 

Sběr a využití

Třezalkovou nať sklízíme v období květu. Prakticky je možné nať sklízet v průběhu celého léta. Seřezáváme pouze horní část, květy, které jsou z hlediska obsahu léčivých látek na rostlině nejcennější. Nať sušíme ve svázaných snopečcích při teplotě až 35 °C.

Třezalka tečkovaná pomáhá při nervových potížích, neklidu, úzkosti, depresivních stavech i nespavosti. Dále regeneruje játra, žlučník, upravuje trávení a posiluje oběhovou soustavu. Působí antibioticky, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé a hojivé účinky. Pomáhá při rekonvalescenci po mozkových příhodách. Zevně pomáhá při kožních neduzích, spáleninách, léčbě ran, zlomenin, naraženin a na vymknuté končetiny i podlitiny.

 

Třezalkový čaj

Čaj si připravíme ze dvou lžiček třezalky a 3 dl vroucí vody. Bylinku přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme. Nálev se používá při různých nervových obtížích, jako podpůrný prostředek při předráždění, mírné úzkosti a nespavosti.